Pravidelná údržba notebooku | Přepastování notebooku | Vyčištění notebooku - Opravy a prodej notebooků | Servis notebooků | Reinstalace Windows | Opravy Software a Hardware | Firemní outsourcing | Opravy televizí | Prodej repasovaných počítačů

Přejít na obsah

Pravidelná údržba notebooku | Přepastování notebooku | Vyčištění notebooku

Počítače doma > Notebooky
Údržba notebooku = prodloužení životnosti
Notebook je miniaturním více, anebo méně tenkým zařízením, ve kterém jsou "stejné" nejdůležitější součástky jako ve stolním počítači, avšak zmenšené a upravené pro implementaci na menší základní desku než je použita u stolního počítače.
Navíc výkonný grafický čip od výrobců ATI ( AMD ) anebo Nvidia je umístěn přímo na základní desce notebooku, zatímco u stolního PC, je zvlášť.
To vše zní hezky a jednoduše, ale jedna nevýhoda zde plyne ... V klasické skříni stolního počítače je ventilátory vytvořen tzv. vzduchový tunel ( tedy v našich počítačích GROVER a repasovaných sestavách ),  který má za úkol přivádět do skříně studený vzduch a teplý odvádět pryč. Na každém výkonovém čipu je umístěn hliníkový cladič a ještě většinou další ventilátor.
U notebooku, ale něco takového možné není, a proto se musí použít jiná metoda chlazení.
Na čipy, které se nejvíce ohřívají je umístěn hliníkový chladič ( ono se nejedná pouze o hliník, ale to je spíše do hodiny fyziky :-)  ), který odvádí horko z čipů do jednoho místa, kde chladič ochlazuje ventilátor.
Aby bylo ohřívání efektivní, používá se mezi "čipem" a chladišem teplovodivá pasta, anebo teplovodivý polštářek - pad. Tyto spotřební materiály jsou konstruovány tak, aby svoji funkci plnili dobře po dobu záruky a to je právě kámen úrazu. Po této době, již v plno případech dochází k vypalování pasty / rozpadání polštářku a tím ke špatnému přenosu tepla mezi procesorem/grafikou/můstkem a dochází k přehřívání čipu, což může mít fatální následky.


Spotřební trh vládne světu
Pokud si teď říkáte, mám notebook 10 let, nikdy se nečistil a běhá pořád, tak mne dovolte vysvětlit ještě jednu další věc.
Stejně jako televize, pračky a další elektronika bylo vše dříve vyráběno tak, aby vydrželo 10 - 15 let, stejně to bylo i u výpočetní techniky. Postupem času se však trend IT začal otáčet ze směru kdo co udělá lépe, na kdo co udělá levněji.
Přístroje staré 10 - 15 let přežívají některé své nástupce staré i 4 roky.
Vyšší "úmrtnost" je dána i výkonem počítačů, které jsou několikanásobně rychlejší, než před 10ti lety.


Zachráníme co se dá a svůj notebook nepoznáte
Vašemu notebooku se u nás dostane péče jakou nezažil ani ve výrobě. Notebook do šroubku rozebereme, vyčistíme od prachu a vyměníme teplovodivé pasty, případně též teplovodicí podložky.
Je jedno, jestli na notebookách neudržíte ruce jak se zahřívají, anebo se jen domníváte, že v jeho útrobách se skrývá kousek Vašeho domácího mazlíčka.
Pravidelná údržba znamená zvýšeni životnosti notebooku v každém směru.
Služby zahrnuté v ceně:
- Rozebrání a vyčištění od prachu a nečistot
- Výměna teplovodivých past/polštářků a jejich zahoření po výněně
- Záznam teplot před čištěním a po čištění.
Cena údržby je individuální, protože u každého notebooku je jiná časová náročnost.
Rozpětí cen je od 800 - 1200 Kč.
Textové chyby a změny vyhrazeny. grover-pc 2013 - 2023
Návrat na obsah